Garanti soutěže

Adolf Zika - fotograf, producent, režisér a vizionář

Fotografovat začal v roce 1994 a rok nato obsadil 1. místo v soutěži Czech Press Photo. držitelem Zlaté pecky za reklamní spot „Hymna“, jeho celovečerní dokument o Janu Saudkovi zvítězil na EuroFestu v Montrealu, film „Le Mans Phenomenon“ byl vybrán mezi nejlepší sportovní dokumenty na World FICTS Challenge. V roce 2014 natočil celovečerní hraný film „Burácení“, který byl vybrán do official selection na třech mezinárodních festivalech. Je autorem několika významných publikací, např. Luxurious Luminiscence, In the Shadow of Light či Poslední kniha století. Publikace One Year of My Life je unikátním dílem, na jehož základě vznikl webový projekt WEEK OF LIFE. Každoročně vychází jeho černobílý autorský kalendář WOMAN a již několik let pracuje na projektu CHARISMA zaměřeném na světově známé osobnosti.

Tipy od Adolfa

1

Nejpůsobivější noční fotky pořídíte za soumraku v takzvané modré hodince. Je to čas, kdy už je rozsvíceno pouliční osvětlení a obloha ještě není úplně černá. Nutnosti je pevný stativ.

2

Fotoaparát umístěte pevně na stativ, nastavte co nejnižší ISO, většinou 100 kvůli eliminaci šumu, a také si zapněte samospoušť. Na fotoaparát během expozice nesahejte.

3

Snímek exponujeme tak, aby byl fotoaparát po celou dobu expozice v naprostém klidu.

4

Počítejte předem s dobou expozice v řádu sekund až desítek sekund. Pohyblivé objekty tak budou na snímku rozmazány. Velmi působivé jsou snímky dopravního provozu, kdy světla aut na fotografii nakreslí světelné čáry. Pokud chcete při nedostatku světla zachytit pohyblivé objekty ostře, musíte nastavit ISO na vyšší hodnoty a případně také využit blesk v kombinaci s delším časem.

Ostatní garanti soutěže

Garanti projektu z řad APF ČR

Stanislav POKORNÝ
Prezident APF ČR
Dagmar PAVLÍKOVÁ
členka správní rady APF ČR
Zdeněk LHOTÁK
člen správní rady APF ČR